http://www.excellentwine.dk/

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size


La Source de Vignelaure Rosé
Forstør billede


La Source de Vignelaure Rosé

Pris pr. enhed (flaske):

Stk. pr. kasse: 6
Indhold: 0.750 ltr.

Varenr: 47810

5_stjerner_vinavisenwww.vinavisen.dk: "Rosévin med en elegant, lys farve - den farve, franskmændene kalder oeil de perdrix (agerhøneøje). Og smagen er simpelt hen lækker - frugtagtig, fint krydret og i fornem balance. En stor nydelse."

La Source de Vignelaure

Coteaux d’Aix en Provence

Parret bag Lauritz.com Bengt Sundstrøm og Mette Rode Sundstrøm har for nylig købt Château Vignelaure, velnok den mest berømte vinproducerende ejendom i Provence.

Hele 34 franske restauranter optaget i den fornemme Guide Michelin, heraf 18 med én stjerne og 4 med to stjerner, serverer vine fra Château Vignelaure.

La Source de Vignelaure Rosé anses som en af de fineste rosévine fra Provence. Den er lavet af Grenache, Cinsault og Syrah druer plukket på det mest optimale tidspunkt, hvor sukker og syre er i perfekt balance.

Efter presningen af druerne havde mosten skindkontakt i flere timer, for herefter at gære ved lav temperatur.

Kombinationen af druernes fabelagtige kvalitet og de gode vinificeringsteknikker skaber tilsammen en vin med fantastisk aroma med tropiske frugter og blomster og en særdeles velafbalanceret smag af frisk frugt med tilpas syrlighed.

Vinen er velegnet til retter med fisk, blæksprutter eller muslinger eller andet godt fra havet.

Ejer: Château Vignelaure
Land: Frankrig
Område: Provence
Druesorter: Grenache, Cinsault og Syrah
Produktion: Druerne høstes ved håndkraft
Alkohol: 12,5%

pdf-icon

 




Du skal være logget ind for at tilføje varer til Favorit-listen



Senest viste produkter


Login






Job tilbydes

Vinkonsulent-soeges

Skatkammervine

skatkammervine_166x305

Guide til Alsacevine

Guide til Alsacevine

Medaljevindere

31.03.2010 - Medaljevinder fra Portugal

Altano Douro høster medaljer!

Dette er simpelthen en super vin!
Anmelderne står i kø for at hædre den.

WINE ENTHUSIAST: 84 point - ”Under $15, taste like $50”
WINE SPECTATOR: 87 point - ”One of the 50 best value red wines in the world”
WINE SPECTATOR "SIPS & TIPS": 86 point, Wine of the Week
ROBERT PARKER: ”Altano Wines are super deal”

Se hele beskrivelsen her